Grupa bojowa "Bojków"

Grupa bojowa "Bojków"

Kolejna, klasyczna dla Górnego Śląska para schronów: sonderwerk (1 na mapie) i R116a (2 na mapie). Być może oryginalna nazwa powinna brzmieć stutzpunkt "Schönwald" gdyż obecne miano jest powojenne i nawiązuje do średniowiecznej nazwy lasów rozciągających się na tym terenie - BOJKOW. Obiekty zostały wybudowane w okolicy załamania (mniej więcej o 90°) dawnej granicy polsko - niemieckiej w okolicach Przyszowic. Dzięki umieszczeniu na stoku najwyższego w okolicy wzgórza miały dobry wgląd w polskie pozycje. Dodatkowo, ogniem armaty p.panc mogły ryglować linie kolejową biegnącą wzdłuż granicy z Rybnika do Katowic.


www.maps.google.com


Sonderwerk (1 na mapie)

N 50°15'01,59" E 18°42'24,89"



Wejście do schronu jest dzikim wysypiskiem śmieci i już dziś do obiektu trzeba się wczołgiwać. Niedługo stanie się całkiem niedostępny. Być może właśnie dlatego w środku zachowały się drzwi pancerne prowadzące do szybu kopuły. Poza tym w środku nie zachowało się żadne wyposażenie, trudno nawet ocenić czy w ogóle było zainstalowane. Ściany bardzo mocno okopcone, sprawiają wrażenie wysmołowanych. Szyby kopuł pancernych jeszcze w czasie wojny zostały zabezpieczone betonowymi "korkami" co stanowi unikalne na Śląsku rozwiązanie. Podczas ewentualnego zwiedzania wnętrza bardzo uważać na zalaną wodą głęboką studzienkę (ok. 3m).





Regelbau 116a (2 na mapie)

N 50°14'50,07" E 18°42'14,46"



Schron stosunkowo mało zdewastowany, choć miał w swej historii moment zamieszkania przez bezdomnych, o czym może świadczyć wymurowany komin w szybie kopuły pancernej. Nie zachowało się żadne wyposażenie, ale też chyba niczego nie zamontowano. Studzienka zalana wodą, a ściany podpisane przez zwiedzających. Tak jak i w sonderwerku, szyb kopuły był kiedyś zamknięty płytą betonową, jednakże dla udrożnienia komina została ona odsunięta.







 
Design - d4u.pl