Kolejna z planowanych pozycji polowych, mia³a stanowiæ element os³ony miasta garnizonowego jakim by³ Lubliniec, oraz stanowiæ pozycje opó¼niaj±ca w kierunku Czêstochowy.
Do dnia wybuchu wojny nie zosta³a w pe³ni wykoñczona, a wspó³cze¶nie zachowa³y siê jedynie cztery obiekty, z piêciu wybudowanych.
Niestety wspó³cze¶nie nie wiadomo ile planowano wybudowaæ tu obiektów.
Mimo, ¿e pozycja ta jest niewielka w stosunku do innych wybudowanych tego typu, jest ciekawa z tego wzglêdu, ¿e znajduje siê na niej wybudowany schron polowy na armatê ppanc. 37 mm.
1 wrze¶nia 1939 roku, miasto sta³o siê miejscem bitwy stoczonej pomiêdzy oddzia³ami Wehrmachtu, a Wojskiem Polskim.
Do ciekawostek nale¿y zaliczyæ fakt, i¿ bitwa o Lubliniec znalaz³a siê na oficjalnej li¶cie staræ Wehrmachtu podczas kampanii w Polsce w 1939.
Wy¶wietl wiêksz± mapê |
Polowy schron piechoty do ognia czo³owego. Schron pierwotnie znajdowa³ siê na stacji kolejowej przy wie¿y ci¶nieñ, jednak¿e po nieudanych próbach rozebrania go, zosta³ przewieziony kolej± poza miasto i zrzucony do rowu. Dziêki temu mo¿na przyjrzeæ siê szczegó³om konstrukcyjnym zwykle niedostêpnym do zwiedzania - p³yta wylewki pod fundament czy fragmenty zbrojenia stropowego.
Polowy schron piechoty do ognia bocznego dwustronnego. Jego uzbrojenie mia³y stanowiæ dwa ckm-y na podstawie polowej. Schron zachowany w stosunkowo dobrym stanie, gdy¿ znajduje siê na terenie posesji. Jedna ze strzelnic jest zamurowana, ¶ciany pobielone. Obiekt do niedawna s³u¿y³ jako sk³adzik, teraz zaro¶niêty pajêczynami. Schronu przed wojn± najprawdopodobniej nie zd±¿ono obsypaæ ziemi±. Nosi ¶lady ostrza³u.
Kolejny schron do ognia czo³owego. Znajduje siê na stoku najwy¿szego w okolicy wzgórza, na dawnym placu æwiczeñ 74 pp. Ogniem swego jednego ckm-u zapewnia³ panowanie nad ca³± dolin±, w której znajduje siê linia kolejowa i szosa na Opole. Schron zachowany w nienajlepszym stanie, Równie¿ nosi ¶lady ostrza³u z broni rêcznej. Pozosta³o¶ci wa³ów ziemnych ¶wiadcz± o tym, ¿e równie¿ przy nim prace zosta³y przerwane wybuchem wojny. Wspó³cze¶nie miejsce odnowione i w miarê zadbane.
Unikalny w skali kraju, polowy schron piechoty. Je¶li wierzyæ Januszowi Miniewiczowi, jest to jedyny w Polsce zachowany schron polowy dla armaty ppanc. wz.36. Orientacyjna lokalizacja drugiego obiektu tego typu znajduje siê w Gostyniu w gminie Wyry. Obiekt posiada dwie izby, bojow± i za³ogi. Równie¿ nie zosta³ ukoñczony, otacza go wa³ ziemi przygotowanej do wykonania nasypów.
Na zapolu obiektu, w pobliskim lesie, znajduj± siê dobrze zachowane, polskie pozycje polowe z 1939 roku.