Grupa bojowa "Pilchowice"

Grupa bojowa "Pilchowice"

Kolejna, raczej propagandowa grupa fortyfikacji. Wprawdzie usytuowano je zgodnie ze sztuk± forteczn±, ale g³ówny kierunek ognia siêga w g³±b pozycji niemieckich nie za¶ wzd³u¿ lub na wprost granicy polskiej. Byæ mo¿e u podnó¿a wzniesienia, na którym znajduj± siê schrony, znajdowa³ siê jaki¶ wêze³ kolei w±skotorowej, gdy¿ w okolicy pe³no zachowanych fragmentów torowisk. Mo¿e wiêc jego os³ona mia³a byæ g³ównym celem sonderwerka i R116b? Dzisiaj ze wzglêdu na spore zmiany w krajobrazie ciê¿ko jest to oceniæ.


www.zumi.pl


R116b (1 na mapie)

N 50°12'14,03" E 18°33'01,05"

Jeden z dwóch istniej±cych na Górnym ¦l±sku R116b, co oznacza, ¿e zamiast kopu³y pancernej mia³ byæ wyposa¿ony jedynie w peryskop. G³ówny kierunek ognia armaty p.panc i zdwojonego ckm prowadzi w g³±b dawnych pozycji niemieckich. Jeszcze dzi¶ widaæ jak doskona³e posiada³ pole ostrza³u. Obiekt zachowany w stosunkowo dobrym stanie, choæ nie posiada ¿adnego wyposa¿enia. Na ¶cianie zewnêtrznej posiada ¶lady po uderzeniach pocisków o du¿ym kalibrze. Podczas zwiedzania nale¿y uwa¿aæ na niczym nie zabezpieczon±, g³êbok± studzienkê na wodê.





Sonderwerk (2 na mapie)

N 50°12'10,35" E 18°33'05,33"


Tradycyjna dla ¦l±ska konstrukcja, niczym nie ró¿ni±ca siê od innych. Stan zachowania stosunkowo dobry - bia³e ¶ciany, nikt nie wpad³ na pomys³ palenia w nim ¶mieci co stanowi swego rodzaju ewenement. "Poszukiwacze skarbów" rozkopali wyj¶cie ewakuacyjne i studzienkê. Nale¿y wiêc uwa¿aæ podczas zwiedzania. Obiekt mocno zaro¶niêty krzakami




 
Design - d4u.pl