pozycja polowa "Rybnik"

Pozycja polowa "Rybnik"

Pomimo prowadzonych w 1939 prac fortyfikacyjnych, powiatu rybnickiego nie przewidziano do uporczywej obrony. Wynika³o to z po³o¿enia geograficznego - niczym klin wrzyna³ siê on w terytorium niemieckie. Z du¿± ³atwo¶ci± móg³ wiêc nieprzyjaciel odci±æ i okr±¿yæ walcz±ce tu oddzia³y. Tak wiêc powsta³e tu umocnienia ziemne wsparte najprawdopodobniej tylko trzema polowymi schronami piechoty mia³y jedynie zadanie opó¼niaj±ce. Chodzi³o g³ównie o umo¿liwienie wydostania siê z miasta taborów i zaplecza stacjonuj±cego tu I bataliony 75 pu³ku piechoty. Ile schronów planowano, nie wiadomo, do naszych czasów dotrwa³y jedynie 2. W koszarach, natomiast, po wojnie zlokalizowano szpital.


Poka¿ Rybnik na wiêkszej mapie


Polowy schron piechoty (1 na mapie)

N 50°06'41,12" E 18°32'11,24"

Schron zachowany w dobrym stanie pomimo i¿ by³ budowany w sporym po¶piechu o czym ¶wiadcz± niedok³adno¶ci w ubijaniu betonu. Obecnie jest odnawiany przez cz³onków rybnickiego ko³a "Pro Fortalicium" i wkrótce stanie siê kolejn±, forteczn± izb± muzealn±. Wiêcej informacji i relacjê z odnawiania mo¿na znale¼æ na stronie Zapomniany Rybnik.


Polowy schron piechoty (2 na mapie)

N 50°05'29,82" E 18°31'05,07"

Schron znajduje siê przy gara¿ach tu¿ przy rondzie. Jest w bardzo z³ym stanie i tak naprawdê trudno oceniæ z jakiego powodu, gdy¿ ¶lady zniszczeñ mog± pochodziæ zarówno z ostrza³u jak i prób rozbicia podczas budowy ronda. Z pewno¶ci± u³atwieniem by³o niechlujne wykonanie - s³abe ubicie betonu. Do dzi¶ widoczne jest s³abe wype³nienie zapraw± przestrzeni miêdzy kamieniem fortecznym.


 
Design - d4u.pl