pozycja polowa "Rybnik"

Pozycja polowa "Rybnik"

Pomimo prowadzonych w 1939 prac fortyfikacyjnych, powiatu rybnickiego nie przewidziano do uporczywej obrony. Wynikało to z położenia geograficznego - niczym klin wrzynał się on w terytorium niemieckie. Z dużą łatwością mógł więc nieprzyjaciel odciąć i okrążyć walczące tu oddziały. Tak więc powstałe tu umocnienia ziemne wsparte najprawdopodobniej tylko trzema polowymi schronami piechoty miały jedynie zadanie opóźniające. Chodziło głównie o umożliwienie wydostania się z miasta taborów i zaplecza stacjonującego tu I bataliony 75 pułku piechoty. Ile schronów planowano, nie wiadomo, do naszych czasów dotrwały jedynie 2. W koszarach, natomiast, po wojnie zlokalizowano szpital.


Pokaż Rybnik na większej mapie


Polowy schron piechoty (1 na mapie)

N 50°06'41,12" E 18°32'11,24"

Schron zachowany w dobrym stanie pomimo iż był budowany w sporym pośpiechu o czym świadczą niedokładności w ubijaniu betonu. Obecnie jest odnawiany przez członków rybnickiego koła "Pro Fortalicium" i wkrótce stanie się kolejną, forteczną izbą muzealną. Więcej informacji i relację z odnawiania można znaleźć na stronie Zapomniany Rybnik.


Polowy schron piechoty (2 na mapie)

N 50°05'29,82" E 18°31'05,07"

Schron znajduje się przy garażach tuż przy rondzie. Jest w bardzo złym stanie i tak naprawdę trudno ocenić z jakiego powodu, gdyż ślady zniszczeń mogą pochodzić zarówno z ostrzału jak i prób rozbicia podczas budowy ronda. Z pewnością ułatwieniem było niechlujne wykonanie - słabe ubicie betonu. Do dziś widoczne jest słabe wypełnienie zaprawą przestrzeni między kamieniem fortecznym.


 
Design - d4u.pl