Pododcinek "Śmiłowice"

Pododcinek "Śmiłowice"Jak wszystkie punkty oporu na odcinku "Mikołów" tak również ten nie został ukończony. Powstałe tu obiekty wyznaczają jedynie szkielet pozycji. Odtworzenie całości jest niemożliwe, ze względu na brak dokumentacji, jak też upływu czasu, który zatarł wiele śladów. Cała okolica świadczy o intensywności prac ziemnych, jednakże, które pochodzą z 1939 roku, trudno orzec. Na mapie znakiem zapytania zostało oznaczone hipotetyczne miejsce jednego z planowanych schronów. Przesłanką do jego wyznaczenia było usytuowanie rur do łączności optycznej w obiektach 3 i 4. Czy było tak naprawdę mogą powiedzieć jedynie badania geodezyjne.
Wyświetl większą mapę


Schron bojowy (1 na mapie)

N 50°11'53,41" E 18°52'04,06"

Niewielkie, mocno porośnięte wzniesienie, ok. 100 m. od ulicy Gliwickiej kryje schron bojowy. Poza ścianą tylną jest całkowicie przysypany ziemią. Wynika to z faktu, że główne jego uzbrojenie (2 ckm) miało się znajdować w dwóch pancernych kopułach bojowych. Ponadto na uzbrojeniu miał się znajdować 1 rkm. Obiekt posiada wyjście ewakuacyjne zaopatrzone w pomocniczą strzelnicę rkm. W schronie nie zdążono zamontować kopuł pancernych, w efekcie jest stale podtapiany. Brak drobnego wyposażenia (trudno powiedzieć czy je ukradziono, czy nie zamontowano.)Schron bojowy (2 na mapie)

N 50°11'4989,94" E 18°51'40,15"Obiekt znajduje się ok. 50 m. od ul. Kawalca pośród zabudowań gospodarczych. Od zewnątrz dosyć mocno zarośnięty, więc trudny do zauważenia. Schron wyposażony jest w pancerną kopułę obserwacyjno - bojową sygnowaną: ZO 1939 187 N1118. Uzbrojenie miały stanowić dwa ckm-y i 1 rkm. Schron posiada garaż armaty ppanc. i 2 wyjścia ewakuacyjne (jedno przez garaż). Obiekt bywa podtapiany o czym świadczą ślady na ścianach i stale utrzymujący się wysoki poziom wody w garażu (pancerne wrota od zewnątrz zasypane). Obiekt w dobrym stanie, oprócz pancernych drzwi wejścia, posiada wszystkie wewnętrzne oraz zamknięcia zrzutni granatów, wyrzutni rakiet oświetlających czy rur do łączności optycznej. Te z kolei skierowane są najprawdopodobniej w stronę schronu 3.Schron bojowy (3 na mapie)

N 50°11'42,82" E 18°51'38,36"Schron bojowy do ognia bocznego, znajduję się ok. 100 m. od ul. Kawalca pośród zabudowań. Dla tego obiektu nie przewidziano kopuły pancernej ale na stropie nosi ślady zaczepów, sugerujące możliwość istnienia pozornej kopuły. Schron miał być wyposażony w 2 ckm-y w strzelnicach ściennych za gazoszczelną tarczą mod. 39 oraz 1 rkm. obiekt posiada dwie wyrzutnie rakiet oświetleniowych i dwie pary rur do łączności optycznej. Obiekt zachowany w dobrym stanie, posiada większość pancernego wyposażenia. Schron uporządkowany staraniem Stowarzyszenia "Pro Fortalicium". W październiku 2005 został zamknięty i wkrótce ma być wyremontowany.Schron bojowy (4 na mapie)

N 50°11'24,26" E 18°51'38,01"

Schron znajduje się ok. 100 m od samotnych zabudowań na południe od Śmiłowic (nie pokazano ich na mapie). Obiekt wyposażony jest w pancerną kopułę obserwacyjno - bojową, sygnowaną ZO 1939 188 N1119. Jego uzbrojenie miały stanowić 2 ckm-y i jeden rkm. Schron posiada wyjście ewakuacyjne, dwie pary rur do łączności optycznej i wyrzutnie rakiet oświetlających. Zachowany jest w dobrym stanie, choć brakuje niektórych elementów wyposażenia.Fundament (f na mapie)

N 50°11'23,92" E 18°51'49,00"Na niewielkim wzniesieniu, podczas wydobywania piasku, została odsłonięta betonowa płyta stanowiąca wylewkę pod fundament kolejnego schronu bojowego. Niestety w wyniku prac ziemnych płyta została połamana. Obecnie (2008 rok) po płycie zostało tylko wspomnienie i poniższe zdjęcia.


Schematy autorstwa K. Janczykowskiego pochodzą ze strony internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 
Design - d4u.pl